17_20220609_072335.jpg

PŘEHLED: ZMĚNY PRAVIDEL OD SEZONY 2022/23

V nadcházejícím ročníku 2022/23 začne platit úprava pravidel, kterou již dříve avizovala Mezinárodní florbalová federace (IFF). Mezi nejvýznamnější změny patří zrušení trestu na pět minut a jeho nahrazení vyloučením na 2+2 minuty. Zároveň byl upraven systém červených karet, nově je možné udělit pouze dva druhy. Jaké jsou další úpravy? - Více čtěte na: https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/prehled-zmeny-pravidel-od-sezony-202223#sthash.i9Sn2Jzm.dpuf

Nahrazení pětiminutového trestu trestem na 2+2 minuty v praxi znamená, že družstvo hrající přesilovku může během ní zaznamenat maximálně dvě branky. Pokud totiž dojde ke vstřelení gólu v průběhu prvních dvou minut, pak se zbytek první části trestu zruší a začne se měřit druhá část trestu.

Nově budou moci rozhodčí udělit pouze dva typy vyloučení do konce utkání. Budou existovat pouze tzv. Technický trest a Trest do konce utkání, přičemž oba tyto tresty budou spojené s vyloučením na 2+2 minuty. Technický trest bude trestem do konce utkání bez vlivu na další zápas. V případě Trestu do konce utkání je kromě trestu do konce zápasu také automatická stopka na jeden následující duel stejné soutěže a o dalším případném potrestání rozhodne disciplinární orgán.

Technický trest bude udělován pouze za neuvedení člena družstva v ZOU a za hru s nesprávným vybavením (necertifikovaná florbalka, příliš zahnutá čepel apod.). Všechny ostatní přestupky, za které byly dříve udělovány ČK1, ČK2 a ČK3 jsou přesunuty mezi Tresty do konce utkání.

Mezi Tresty do konce utkání přibyl i nový typ přestupku. Florbal zavádí praxi, kterou známe z jiných sportů, tedy že se do případné potyčky hráčů na hřišti nesmí zapojit členové družstva ze střídačky.

Úpravami prošlo také odložené vyloučení. Výhoda pro neprovinivší se tým bude nově končit aktivním zahráním balonku soupeřem. Dosud musel trestaný tým získat míček plně pod kontrolu. Zároveň je novinkou, že pokud odložené vyloučení skončí právě aktivním zahráním či ziskem míčku provinivšího se družstva, následuje volný úder z nejbližšího místa pro vhazování. Dojde tak k omezení situací, kdy družstvo, které hraje přesilovku, ji nezačíná s balonkem na florbalce.

Upravena byla i povinnost týkající se sebrání zlomené části florbalky, které nyní bude možné provést až v nejbližším přerušení. V případě úmyslného zlomení florbalky bude nově možné udělit i trest na 2+10 minut. Dosud bylo možné udělit pouze trest do konce utkání. Upřesněna pak byla pravidla o hře v malém brankovišti, hře na zemi, systematické pasivní hře či zpřesnění definice vlastního gólu.

V rámci nového výkladu pravidel došlo k přesnější definici intenzity jednotlivých přestupků, které pomohou lépe definovat rozdíly mezi přestupky za volný úder, dvě minuty, 2+2 minuty a vyloučením do konce utkání.

Kompletní přehled změn pravidel naleznete

ZDEZměny a novinky v pravidlech 2022.pdf

Nová pravidla vstupují v platnost 1. 7. 2022 a jejich kompletní znění naleznete

ZDEPravidla florbalu_2022.pdf

- Zdroj : https://www.ceskyflorbal.cz/cl...